paweliwanicki.pl

Aktor

Aktor

Aktor to człowiek, który odgrywa za pomocą szczególnie specjalnego zachowania, technik cielesnych, głosu role w filmie, serialu, bądź teatrze lub innych występach scenicznych.

Historia aktorstwa rozpoczęła się w starożytności, kiedy pierwszy raz obok chóru w greckim teatrze pojawił się też aktor. Wprowadził go Tespis, grecki poeta i odtwórca tragedii. Początkowo na scenie mógł wystepowć tylko jeden aktor, następnie wprowadzono drugiem, jakiś czas później na scenie mogło już być trzech panów. Tak, panów, bo tylko panowie w starożytności mogli być aktorami, grac na scenie. Kobiety nie mogły tego robić, aż do XVII wieku, kiedy w Wenecji po raz pierwszy płeć piękna wzięła udział w przedstawieniu. W czasach szekspirowskich stało się już to normalne.

Zawód aktora nie jest taki prosty – wiąże się z szeregiem umiejętności, które wykorzystuje podczas spektaklu teatralnego lub zdjęć filmowych. Musi on posiadać dobrą emisję głosu i doskonałą dykcję, wyraziste ruchy i mimikę, zdolności analizowania i rozumienia tekstu, który przedstawia, zdolność wywoływania i odgrywania uczuć, często nawet tych skrajnych. Obecnie zawód aktora nie wymaga od niego jakieś konkretnych cech fizycznych. Oczywiście króluje kult pięknego, młodego, szczupłego, wysportowanego ciała, lecz ról, które odgrywają jest wiele, są to różne role, do których czasami trzeba przytyć, innym razem schudną, więc sylwetka również powinna być „elastyczna”.

Dobrzy aktorzy posiadają również inne umiejętności, które przydają im się w czasie wykonywania zawodu, są dodatkowym atutem, czasami przesądzającym w grze o rolę. Do takich umiejętności możemy zaliczyć śpiew , taniec, improwizację, naśladowanie, posługiwanie się wieloma językami, gwarą, dialektem.

Przyszli aktorzy uczą się w szkołach aktorskich, bądź teatralnych, ćwiczą swoją umiejętności podczas różnych kursów i warsztatów.

Artykuł dzięki: